Koupě pozemku pro výstavbu RD

Před samotným výběrem z nabídek pozemků k prodeji si ujasněte, jaké základní parametry musí požadovaná nemovitost splňovat - především se jedná o možnost využití pozemku, lokalitu, přibližnou cenu, dopravní obslužnost, velikost pozemku a jeho svažitost, orientaci k světovým stranám, existence sítí a přístupová cesta

1) Možnost využití pozemků

V katastru nemovitostí se jednotlivé pozemky klasifikují jako parcela, stavební pozemek, trvalý travní porost, orná půda, zastavěná plocha, zahrada. Jeden může vypadat na první pohled stejně jako druhý, přesto pokud mají jinou klasifikaci, jejich cena a možnost využití je rozdílná.

Pozemek určený k výstavbě
Kupujeme-li pozemek, který ještě není stavební parcelou, je nutné si ověřit, zda je to pozemek určený k výstavbě. Pozemek určený k výstavbě je zařazen v územním plánu, smí se na něm stavět, ovšem ještě nemá vyřešené sítě a případně ani přístupovou komunikaci.

Na základě potvrzení z příslušného stavebního (či obecního) úřadu, že se jedná o pozemek, který je určený k zástavbě, už můžeme požádat i o úvěr na koupi pozemku a odhadce banky už může stanovit jeho tržní cenu. Ovšem jednotlivé banky se mohou lišit v úvěrování a podkladech, které budou potřebovat.

2) Lokalita
Situace je taková, že lidé by při výběru pozemku nejraději upřednostňovali klidnou lokalitu, ovšem realita je naopak taková, že tam, kde jsou pozemky připravené ke stavbě, se většinou jedná o developerské projekty a tedy budoucí satelitní městečka.

Snáz se lokalita o 20 až řekněme sto domech (ale i více) schvaluje i v územním plánu. Kupující pak sice kupují pozemek ne až tak levný, ale mají jistotu, že bude ke stavbě připravený, že budou zajištěné komunikace, veřejné osvětlení, předání sítí a sítě budou realizované včetně připravených síťových pilířů. (plyn, elektřina).

Lidé by samozřejmě chtěli, aby byla v dosahu jejich nemovitosti i škola, školka, nějaké nákupní centrum a služby. Ovšem výstavba už dnes probíhá v závislosti na tom, kde se vůbec nějaké pozemky pro ni vhodné najdou. Často se pak staví i na okrajích malých obcí, kde není žádné zázemí. Tomu pak sice odpovídají ceny parcel, lidé však musí úplně za vším dojíždět. Přitom výstavbu rodinných domů na nových parcelách dnes většinou realizují mladé rodiny a ty samozřejmě řeší, kam budou vozit děti do školky, jak budou později dojíždět do školy a jak zase rodiče pro nákupy a do zaměstnání.

3) Cena
Parcely s kompletními inženýrskými sítěmi jsou nejdražší a nejmenší. Jejich nabídku výrazně ovlivňuje činnost developerů a socio-ekonomická situace v kraji. Průměrná cena za plně zasíťovaný pozemek v ČR je 1 322 Kč za m2, tedy o bezmála dvojnásobek nezasíťovaného. Výměra se pohybuje kolem 1 000 m2, to znamená 1 300 000 Kč za celý pozemek.

Zasíťované pozemky tvoří cca 1/3 celkové nabídky. Zhruba čtvrtinu nabídky tvoří částečně zasíťovaný pozemek, který většinou vyjde finančně nejlépe.

4) Orientace ke světovým stranám
Ideálně je vhodné vybrat si pozemek s příjezdem na severní, případně východní straně. Nejčastěji obývané, tzv. klidové a intimní zóny (obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj) jsou pak přirozeně orientované na jih, resp. západ.

Výhod je několik. Jednou z nejpodstatnějších je maximální proslunění zmíněných pokojů. Je dokázáno, že přirozené sluneční světlo působí velmi příznivě na lidskou psychiku, tak proč jej nevyužít. Další výhodou je znatelná úspora energií. Sluneční paprsky pomáhají prohřívat nejvíce využívané pokoje. Na druhou stranu zejména v letních měsících každá kuchařka či kuchař ocení, že do již tak rozpálené kuchyně neproudí další teplo z venku.

Plánujete-li na zahradě záhony květin či zeleniny, správná orientace pozemku vám pomůže stát se o něco lepším zahradníkem. Prohřátá jižní strana vám pomůže dosahovat lepší a delší úrody. Stejně tak i zahradní posezení či venkovní bazén si budete moci užívat více než na chladné severní straně.

5) Existence sítí
Inženýrské sítě slouží k přivádění energie, distribuci vody, svodu odpadové vody a přenosu informací do vašeho domu. Proto je důležité, abyste se při výběru pozemku zaměřili také na to, zda se na ně budete moci napojit, případně jak daleko od hranice pozemku se tyto sítě nacházejí. V případě, že jde o pozemek, kde není zasíťování příliš komplikované, je možné takovou koupí značně ušetřit. Ideálně se všechny potřebné sítě nacházejí v blízkosti parcely. Budoucí stavba se tak jen napojí pomocí přípojek.

Cena za zasíťování pozemku:
Ceny inženýrských sítí se pohybují v deseti až stotisícových částkách. Výše konečné ceny se odvíjí od toho, jak daleko se má elektřina, voda, plyn či kanalizace přivádět. Tedy dle délky výkopu, charakteru půdy a také množství použitého materiálu. Cena jednoho napojení vás proto může přijít řádově na 20 až 30 tisíc korun v případě, kdy jsou energie přivedeny na hranici pozemku. V opačném případě se může jednat i o statisícovou částku. Ušetřit můžete, pokud se v dané lokalitě staví více domů, na realizaci inženýrských sítí se můžete podílet společně.

6) Přístupová cesta
Vlastnictví přístupové cesty k domu, příp. k pozemku, je jedním z hlavních parametrů, který je nutné při koupi nemovitosti zohlednit. Není-li přístupová cesta taktéž ve vlastnictví současného majitele prodávané nemovitosti, nebo ve vlastnictví obce, neznamená to v každém případě, že se musíte nutně s myšlenkou koupě hned rozloučit, ale…

Ve chvíli, kdy zjistíte skutečnost, že příjezdovou cestu vlastní celou nebo z části soukromý vlastník, první věc, kterou byste měli zkoumat, je existence věcného břemene. Pokud je věcné břemeno chůze a jízdy zřízeno a zaevidováno v katastru nemovitostí, je to ta jistější varianta.

V praxi se však velmi často můžete setkat se situací, kdy je celá nebo určitá část příjezdové cesty využívána již historicky jako veřejná, a mnohdy ani nikdo z místních uživatelů této cesty „nemá ponětí“ o tom, že jezdí přes soukromý pozemek a nejedná se o obecní cestu. Je tedy nutné v této chvíli ihned „skládat zbraně“ a vzdát se nemovitosti ke koupi, která se vám tolik zalíbila? Ne vždy!

Rozhodnutí učiňte až na základě informací z městského úřadu, konkrétně z oddělení, které má na starosti správu komunikací. Sdělte jim, o jakou nemovitost se konkrétně jedná, a která z parcel je ta, která by mohla způsobit v budoucnu „problém“. Existuje varianta, že ačkoli je daná parcela ve vlastnictví soukromého vlastníka, může se jednat o případ, kdy si soukromý vlastník nemůže se svou parcelou „naložit“ jen na základě vlastního uvážení a rozhodnutí.

Existují výjimky, kdy daná parcela musí ze zákona sloužit i nadále těm účelům, kterým sloužila doposud. Rozhodně je ale tuto situaci nutné důkladně prověřit s kompetentní osobou a rovněž prodiskutovat s financující bankovní institucí, má-li být koupě financována pomocí hypotečního úvěru.

U poskytování hypotéky pro tento případ rovněž neznamená, že vám banka v této situaci na koupi finanční prostředky rovnou nepůjčí. Může se však stát, že v rámci odhadu, který si každá banka nechává vypracovat, si tuto skutečnost vyhodnotí jako určité riziko, což se může odrazit v neochotě půjčit vám v potřebné výši. Banka téměř jakékoli riziko může vzít v potaz, ale ve většině případech se zjištěné riziko odrazí v celkovém objemu půjčených peněz.
Odeslání článku e-mailem
Představujeme

Nářadí Simon - obchod pro kutily a profíky

Nářadí a příslušenství za akční internetové ceny, kamenný obchod s dlouholetou tradicí a odborným poradenstvím. Rychlá výměna zboží, servis a vyřízení reklamací.
Malíři natěrači cz

Jsme malíři, natěrači pokojů, provádíme malování, tapetování bytů, domů i kanceláří, vč. úklidu po malování. Malířství natěračství provádíme od roku 2001, nedělají nám problém dekorativní malby, nátěry fasád, veškeré malířské a natěračské práce.
Vložit firemní vizitku

Co Vás zajímá

Katalog firem

Facebook

Ubytování Ostrava

Ostrava