Rezidence Františkov, Slezská Ostrava

Projekt bytových domů Františkově vznikl jako odpověď na otázky, které si kladl nový developer při přebírání rozestavěného projektu bytového domu, který na lukrativní ostravské parcele několik let chátral v podobě nedokončených podzemních garáží. Jak se změnila klientela mladých lidí vracejících se do Ostravy, jak se změnilo vnímání nadstandartního bydlení, jaký je vztah potenciálních klientů k veřejnému prostoru, jak by mělo působit bydlení na tak zajímavém územím, jakým ulice Na Františkově je.

Urbanistická koncepce, vycházející z původního rozvržení hmot, se skládá z pětice tří až čtyřpodlažních objektů, spojených podzemní garáží a prostoupených veřejným prostorem se zelení. Jejich samotná orientace reaguje na mírně svažitý terén a snaží se co nejlépe zhodnotit největší přednost pozemku, kterou je možnost krásných výhledů jak na specifické panorama Ostravy, charakteristické z jedné strany železárnami, z další chladícími věžemi a nakonec dominantou radnice, tak na vrcholy Beskyd. To vše je podtrženo „bydlením v zeleni“, jelikož jižní hranici pozemku lemuje les.

Dispoziční řešení vychází z několika zásad, kterými jsou:

  • Prostorný výrazný vstup do domu
  • Prosvětlený vstupní prostor do jednotlivých bytů zakončený francouzským oknem
  • Jednoduchá čitelná dispozice
  • Oddělení odpočinkové a společenské části bytu
  • Obytné prostory bytu orientované do zeleně/výhledu
  • Lodžie nabízející výhledy i dostatek soukromí

Architektonické ztvárnění vychází ze snahy uklidnit rozpačitou architektonickou koncepci okolních staveb a jednoduchými čistými liniemi tak navodit pocit výjimečnosti. Jednoduchá forma byla zvolena i pro jednotlivé okenní otvory a zábradlí. Členění fasády je pak kromě vysokých oken vytvořeno horizontálním vlysem rozbíjejícím velké jednolité plochy. Sokl a obklad 1pp je vytvořen pískovcem. Barevné schéma pak vychází z kontrastu jemné pískové barvy fasády a antracitového probarvení okenních rámů, oplechování a dalších detailů stavby.

UYO architekti
http://www.rezidencefrantiskov.cz/
Odeslání článku e-mailem
Představujeme

Nářadí Simon - obchod pro kutily a profíky

Nářadí a příslušenství za akční internetové ceny, kamenný obchod s dlouholetou tradicí a odborným poradenstvím. Rychlá výměna zboží, servis a vyřízení reklamací.
Malíři natěrači cz

Jsme malíři, natěrači pokojů, provádíme malování, tapetování bytů, domů i kanceláří, vč. úklidu po malování. Malířství natěračství provádíme od roku 2001, nedělají nám problém dekorativní malby, nátěry fasád, veškeré malířské a natěračské práce.
Vložit firemní vizitku

Co Vás zajímá

Katalog firem

Facebook

Ubytování Ostrava

Ostrava